Volleyleague: Παρέμεινε 5ος ο Φοίνικας μετά το 2 – 3 από την ΑΕΚ

Εντός έδρας ήττα με 2-3 σετ γνώρισε ο Φοίνικας από την ΑΕΚ, σε παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Volley League που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στη Σύρο.

Το πειρατικό προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, αλλά τελικά η Ένωση ήταν αυτή που έφυγε με το δίποντο της νίκης από την πρωτεύουσα των Κυκλάδων.

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και κρατάνε από το παιχνίδι τον ένα βαθμό, απέναντι στην ομάδα του Νεόφυτου που ήταν με την πλάτη στον τοίχο και είχε ανάγκη τους βαθμούς για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού το κατάμεστο γήπεδο, παρουσία και περίπου 50 φιλάθλων της ΑΕΚ, και η φοβερή ατμόσφαιρα!

1ο σετ

Με δύο συνεχόμενους άσσους του Παπαδόπουλου και ισάριθμες κόντρα επιθέσεις του Εβάντρο ο Φοίνικας πήρε νωρίς σημαντική διαφορά (7-2). Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει (10-7), ωστόσο γρήγορα οι παίκτες του Παβλίσεβιτς άνοιξαν και πάλι την διαφορά (14-8).

Με μπλοκ του Σαλαφζούν στον Εβάντρο η διαφορά έπεσε στους 3 (17-14), αλλά γρήγορα το «πειρατικό» αποκατέστησε την τάξη και με μπλοκ του Ντόκιτς στον Στοΐλοβιτς έκανε το σκορ 20-14.

Ο Νεόφυτος έριξε στο ματς τον Λάππα αντί του Μότα που είχε προβλήματα στην υποδοχή, τα σερβίς του Στοΐλοβιτς επέτρεψαν στην Ένωση να μειώσει και πάλι (22-19), αλλά το σετ είχε πάρει τον δρόμο του και ο Φοίνικας άνοιξε σχετικά εύκολα το σκορ.

2ο σετ

Η ΑΕΚ μπήκε βελτιωμένη στο 2ο σετ, πίεσε την υποδοχή του Φοίνικα και πήρε το προβάδισμα (4-7), ενώ με νέα λάθη στην υποδοχή η διαφορά ανέβηκε στους 5 (9-14).

Το μπλοκ του Χήρα στον Στοΐλοβιτς έδωσε… ανάσα στο πειρατικό (10-14), ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου δεν έβγαζαν το πόδι από το γκάζι και διατηρούσαν την διαφορά στους 3-4 πόντους.

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς είχαν χάσει την συγκέντρωσή τους, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα η διαφορά συνεχώς να ανεβαίνει και το σετ να ολοκληρώνεται με διψήφια διαφορά για Ένωση.

3ο σετ

Το πειρατικό αφυπνίστηκε στο ξεκίνημα του 3ου σετ και με δύο συνεχόμενους άσσους του Ντόκιτς πήρε διαφορά (5-1), ενώ με νέο άσσο του Παπαδόπουλου το σκορ έγινε 8-2.

Τα σερβίς του Στοΐλοβιτς ήταν αυτά που έκαναν και πάλι τη ζημιά, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 9-6, ενώ ο Λάππας (ξεκίνησε αντί του Μότα) στην κόντρα μείωσε κι άλλο (10-8), ωστόσο με άουτ επίθεση του Τζιουμάκα οι Συριανοί πήγαν στο +4 (12-8).

Το μπλοκ του Χήρα στον Τζιουμάκα έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στους γηπεδούχους (15-10), ενώ νέο μπλοκ του Λέσκοφ στον Στοΐλοβιτς ανέβασε κι άλλο την διαφορά (18-12). Το υπόλοιπο του σετ αποτέλεσε τυπική διαδικασία με το πειρατικό να ανακτά το προβάδισμα.

4ο σετ

Οι δύο ομάδες το πήγαιναν… εναλλάξ στα σετ, οπότε στο 4ο ήταν η σειρά της ΑΕΚ να ξεκινήσει δυνατά (1-4), ενώ με εντυπωσιακό μπλοκ του Τζιουμάκα στον Ντίας Σόουζα το σκορ έγινε 2-6.

Ο Σαλαφζούν έκανε δύο συνεχόμενα εντυπωσιακά μπλοκ στον Ντόκιτς για το 3-10, το πανηγύρισε κάπως προκλητικά με αποτέλεσμα να υπάρξει αψιμαχία με τον Εβάντρο και να αντικρίσουν και οι δύο την κόκκινη κάρτα.

Ο Βουλκίδης πέρασε στο παιχνίδι και με τα σερβίς του μάζεψε λίγο την διαφορά (8-12 από 4-12), ωστόσο οι παίκτες του Νεόφυτου είχαν μπει αποφασισμένοι για την ισοφάριση και άνοιξαν σημαντικά την διαφορά (10-17 με άσσο Στοΐλοβιτς).

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς δεν το παράτησαν, μείωσαν σε 18-21, ενώ θα μείωναν σε 19-21 αν ο Εβάντρο δεν είχε πατήσει οριακά την γραμμή των 3 μέτρων σε επίθεση από την πάιπ… Σε αυτή την φάση ουσιαστικά τέλειωσε το σετ, η ΑΕΚ ισοφάρισε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο… θρίλερ του τάι-μπρέικ.

5ο σετ

Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο ξεκίνημα του 5ου σετ, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που έπαιρνε το οριακό προβάδισμα του ενός πόντου. Ο Στοΐλοβιτς εκμεταλλεύτηκε την άμυνα των συμπαικτών του και έκανε το 5-7, ωστόσο με άσσο του Εβάντρο το πειρατικό ισοφάρισε 7-7.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν και πάλι πόντο-πόντο μέχρι που ο Ντόκιτς αστόχησε σε μια φαινομενικά εύκολη επίθεση γι’ αυτόν για το 10-12, αναγκάζοντας τον Παβλίσεβιτς να πάρει τάιμ-άουτ.

Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ στον Σέρβο διαγώνιο έφερε την Ένωση σε ματς-μπολ (11-14) και ο Στοΐλοβιτς με επίθεση τελείωσε το παιχνίδι.

5ο σετ: 3-4, 7-8, 10-12, 12-15

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (21/41 επ., 4 άσσους), Παπαδόπουλος 11 (6/12 επ., 4 άσσους, 1 μπλοκ, 68% υπ.-22% αρ.), Εβάντρο 20 (19/31 επ., 1 άσσος, 52% υπ.-30% αρ.), Φίλιο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Χήρας 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Βελούδης (λ-63% υπ.-38% αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ), Βουλκίδης 3 (3/3 επ.), Μήλης, Αδάμ, Φωτιάδης

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Σαλαφζούν 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (17/29 επ., 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ.-7% αρ.), Στοΐλοβιτς 18 (15/25 επ., 3 άσσους, 55% υπ.-36% αρ.), Κανέλλος 9 (6/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς (λ-32% υπ.-12% αρ.), Λάππας 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 2 (2/4 επ.), Δρογκάρης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κουτσούλας-Παπακοσμάς

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος του
αγώνα είπε
: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μας βγήκαν πολλά πράγματα.
Αντιμετωπίσαμε την ΑΕΚ η οποία είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα και έπαιξε
όπως έπρεπε. Εκμεταλλεύτηκε τα πάντα και πήρε τη νίκη. Από την πλευρά
μας δεν κάναμε κάποια πράγματα και χάσαμε ένα παιχνίδι το οποίο το
θέλαμε».

Ο Νίκος Νεόφυτος, προπονητής τη ΑΕΚ, είπε για τη νίκη στη Σύρο: «Καταφέραμε και κερδίσαμε σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Φοίνικα. Ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε πολύ καλά και μας βγήκαν όλα όσα είχαμε σχεδιάσει. Η νίκη αυτή ήρθε σε μία δύσκολη περίοδο για εμάς και πιστεύω πως αυτή θα είναι η αρχή για μία καλύτερη συνέχεια και να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος».

Ο πρώην παίκτης του Φοίνικα και νυν της ΑΕΚ Ηλίας Λάππας δήλωσε: «Πήραμε ένα παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι του Φοίνικα, μάλιστα σε μία περίοδο που η ομάδα της Σύρου ήταν σε καλή κατάσταση, αφού κατάφερε να πάρει τρεις βαθμούς από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Αντίθετα εμείς προερχόμαστε από άσχημα αποτελέσματα και πιστεύω πως αυτή η νίκη θα μας δώσει το έναυσμα για μία νέα αρχή. Ο κόσμος της Σύρου έχει δείξει την αγάπη του πάρα πολλές φορές προς το πρόσωπό μου και θέλω να τους ευχαριστήσω γι’
αυτό. Άλλωστε και εγώ τη Σύρο την έχω μέσα στην καρδιά μου».